Sukcesja czy rozwój biznesu?

Jak poprawić efektywność biznesu? Jak wykorzystać wiedzę i relacje?

Tym razem tematem głównym są sprawy rozwoju firmy.

Co zrobić, gdy nie ma komu przekazać przedsiębiorstwa? Wraz z r. pr. Magdaleną Standarską o sukcesji zewnętrznej piszemy dla miesięcznika "Rachunkowość".

O sukcesji i zarządzie sukcesyjnym

 

Sukcesja, rozwój biznesu i kariery

Polecam

Ciekawy projekt skierowany do właścicieli biur rachunkowych i doradców podatkowych

Sukcesja czy inwestor zewnętrzny?

Dla doradców rozważających wyjście z biznesu lub dalszy jego rozwój

Niezależnie od swojej działalności doradcy podatkowego, od ponad roku zajmuję się pomocą w przeprowadzeniu transakcji sprzedaży firm lub ich części na rzecz inwestorów zewnętrznych. Niniejszy artykuł stanowi podsumowanie moich doświadczeń i obserwacji związanych z przeprowadzonymi dotychczas projektami. Mam nadzieję, że spełni on rolę wskazówki dla osób rozważających sprzedaż prowadzonej firmy lub pozyskanie dodatkowego kapitału poprzez nawiązanie współpracy z odpowiednim inwestorem zewnętrznym. Wspomniane opcje dotyczą przy tym także osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, ze względu na możliwość jej przekształcenia w celu ułatwienia procesu sprzedaży lub reorganizacji.

Sukcesja czy rozwój biznesu?

Przyszłość zawodów usług księgowych i podatkowych

W poprzednim numerze biuletynu ukazał się artykuł, w którym dzieliłem się swoimi doświadczeniami związanymi z prowadzeniem transakcji sprzedaży firm księgowych i podatkowych (lub ich części) na rzecz inwestorów zewnętrznych. Jest to oferta przede wszystkim dla osób wychodzących z biznesu (w tym również prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą), ale też dla tych, którzy chcą rozwinąć firmę i potrzebują do tego kapitału i know-how. W związku w wieloma pytaniami, które otrzymałem, tym razem chciałbym przedstawić kwestie sukcesji i strategii rozwoju w szerszym kontekście oceny zmian, szczególnie w dziedzinie technologii, które dokonują się na rynku usług profesjonalnych: księgowych, podatkowych, prawnych, konsultingowych.

Sukcesja czy rozwój biznesu?

Jak poprawić efektywność biznesu? Jak wykorzystać wiedzę i relacje?

W poprzednich numerach biuletynu ukazały się artykuły, w których dzieliłem się moimi doświadczeniami związanymi z prowadzeniem transakcji sprzedaży firm księgowych i podatkowych (lub ich części) na rzecz inwestorów zewnętrznych (Biuletyn 1/2017). Kolejny artykuł (Biuletyn 2/2017) przedstawił kwestie sukcesji i strategii rozwoju w szerszym kontekście oceny zmian w dziedzinie technologii, które dokonują się na rynku usług profesjonalnych: księgowych, podatkowych, prawnych i konsultingowych. Tym razem tematem artykułu są sprawy rozwoju firmy.

 

Sukcesja:

transfer międzypokoleniowy lub sprzedaż inwestorowi zewnętrznemu

 

Do współtworzenia kolejnego z cyklu artykułów poświęconych problemom sukcesji (Doradca Podatnika nr 1, 2 i 3 / 2017) zaprosiłem Michała Wojewodę, znanego prelegenta, autora publikacji o tematyce przedsiębiorczości rodzinnej, dyrektora Instytutu Biznesu Rodzinnego. Niedawno Michał i ja mieliśmy okazję prowadzić szkolenie dla doradców podatkowych. Wystąpienie Michała poświęcone było sukcesji w wymiarze rodzinnym – transferowi międzypokoleniowemu. Ja zaś dzieliłem się moimi doświadczeniami związanymi z pomocą w znalezieniu inwestora, przeprowadzeniem transakcji sprzedaży biznesu, gdy nie ma możliwoœci dokonania sukcesji rodzinnej. Podobną strukturę zachowuje poniższy artykuł – część pierwsza „Sukcesja” jest autorstwa Michała Wojewody.

 

 

 

O sukcesji i zarządzie sukcesyjnym.

Co (w przyszłości) zrobić z naszą firmą ?

 

W poprzednich artykułach („Doradca Podatkowy”, 1–4/2017) pisałem m.in. o swoich doświadczeniach związanych z przeprowadzanymi transakcjami kupna biur rachunkowych na rzecz inwestora, szansach i zagrożeniach związanych z robotyzacją w sektorze usług podatkowych, przekazywałem przemyślenia Shany Lukasa, autora wielu wydawnictw, na temat przyszłości zawodów usług księgowych. Ostatni z artykułów miałem okazję współtworzyć z Michałem Wojewodą z Instytutu Biznesu Rodzinnego, który pisał m.in. o zasadzie 4 w procesie sukcesji – przekazaniu wiedzy, władzy, własności, przy zachowaniu wartości firmy. Z jednej strony, zamknięcie tego cyklu to okazja do podsumowania przemyśleń w nim zawartych, z drugiej, mam nadzieję na dopiero rozpoczynającą się dyskusję, w której głos wezmą też inni doradcy.

 

 

 

Za pomocą poniższego formularza można wysłać wiadomość bezpośrednio do mnie.

Zapraszam do kontaktu.

Submitting Form...

The server encountered an error.

Form received.