Przygotowanie biura rachunkowego

firmy doradztwa podatkowego do sukcesji, sprzedaży, pozyskania inwestora

 

W ciągu ostatnich dwóch lat przeprowadziłem w całej Polsce dziesiątki szkoleń i spotkań z właścicielami biur rachunkowych w sprawie planowania sukcesyjnego, sprzedaży lub znalezienia inwestora zewnętrznego.

 

Zmiany na rynku usług księgowych / podatkowych są nieuchronne. Potrzebne są:

 

  •    jego konsolidacja,
  •    wykorzystanie możliwości wynikających z automatyzacji,
  •    rozwiązanie problemów sukcesyjnych,
  •    uświadomienie możliwości sprzedaży biura w przypadku wyjścia z biznesu.

 

W czasie tych spotkań dyskutowane również były metody wyceny i etapy negocjacji.

 

Chciałbym podzielić się skróconą, podsumowującą wersją prezentacji z zeszłorocznych spotkań. Oczywiście sama prezentacja, bez komentarza, nie tłumaczy wszystkich problemów. Mam jednak nadzieję, że zachęci ona jednak do refleksji i dyskusji na ten temat.

 

Zapraszam też do bezpośredniego kontaktu.

 

O zarządzie sukcesyjnym i sukcesji zewnętrznej

(część 2)

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym, która weszła w życie w listopadzie 2018 roku, jest często omawiana na łamach naszego biuletynu.

 

Mniej formalności przy schedzie

Sukcesja firmy prowadzonej przez osobę fizyczna będzie łatwiejsza, także od strony podatkowej.

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym.

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym,
sukcesja rodzinna i zewnętrzna

31 maja 2019 roku w Gdańsku doradca podatkowy Jacek Bajson poprowadzi kolejne szkolenie z cyklu "Ustawa o zarządzie sukcesyjnym". Szkolenie skierowane jest do doradców podatkowych, właścicieli firm doradztwa podatkowego i biur rachunkowych, którzy rozważają stopniowe wycofanie się z prowadzonej działalności oraz doradców podatkowych zainteresowanych pozyskaniem inwestora w celu rozwoju własnego biznesu.

Obok zagadnienia sukcesji rodzinnej, ekspert podzieli się również swoimi doświadczeniami związanymi z dokonanymi transakcjami sprzedaży biznesu lub jego części. Szczegółowo omówi kwestie określenia właściwego momentu do podjęcia takich decyzji, sposobów wyceny przedsiębiorstwa, etapów prowadzenia negocjacji, jak również zwróci również uwagę na aspekty prawne i podatkowe z nimi związane.

Szkolenie organizowane jest przez Pomorski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

 

Sukcesja czy rozwój biznesu?

Jak poprawić efektywność biznesu? Jak wykorzystać wiedzę i relacje?

Tym razem tematem głównym są sprawy rozwoju firmy.

Co zrobić, gdy nie ma komu przekazać przedsiębiorstwa? Wraz z r. pr. Magdaleną Standarską o sukcesji zewnętrznej piszemy dla miesięcznika "Rachunkowość".

O sukcesji i zarządzie sukcesyjnym

 

Sukcesja, rozwój biznesu i kariery

Polecam

Ciekawy projekt skierowany do właścicieli biur rachunkowych i doradców podatkowych

Sukcesja czy inwestor zewnętrzny?

Dla doradców rozważających wyjście z biznesu lub dalszy jego rozwój

Niezależnie od swojej działalności doradcy podatkowego, od ponad roku zajmuję się pomocą w przeprowadzeniu transakcji sprzedaży firm lub ich części na rzecz inwestorów zewnętrznych. Niniejszy artykuł stanowi podsumowanie moich doświadczeń i obserwacji związanych z przeprowadzonymi dotychczas projektami. Mam nadzieję, że spełni on rolę wskazówki dla osób rozważających sprzedaż prowadzonej firmy lub pozyskanie dodatkowego kapitału poprzez nawiązanie współpracy z odpowiednim inwestorem zewnętrznym. Wspomniane opcje dotyczą przy tym także osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, ze względu na możliwość jej przekształcenia w celu ułatwienia procesu sprzedaży lub reorganizacji.

Sukcesja czy rozwój biznesu?

Przyszłość zawodów usług księgowych i podatkowych

W poprzednim numerze biuletynu ukazał się artykuł, w którym dzieliłem się swoimi doświadczeniami związanymi z prowadzeniem transakcji sprzedaży firm księgowych i podatkowych (lub ich części) na rzecz inwestorów zewnętrznych. Jest to oferta przede wszystkim dla osób wychodzących z biznesu (w tym również prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą), ale też dla tych, którzy chcą rozwinąć firmę i potrzebują do tego kapitału i know-how. W związku w wieloma pytaniami, które otrzymałem, tym razem chciałbym przedstawić kwestie sukcesji i strategii rozwoju w szerszym kontekście oceny zmian, szczególnie w dziedzinie technologii, które dokonują się na rynku usług profesjonalnych: księgowych, podatkowych, prawnych, konsultingowych.

Sukcesja czy rozwój biznesu?

Jak poprawić efektywność biznesu? Jak wykorzystać wiedzę i relacje?

W poprzednich numerach biuletynu ukazały się artykuły, w których dzieliłem się moimi doświadczeniami związanymi z prowadzeniem transakcji sprzedaży firm księgowych i podatkowych (lub ich części) na rzecz inwestorów zewnętrznych (Biuletyn 1/2017). Kolejny artykuł (Biuletyn 2/2017) przedstawił kwestie sukcesji i strategii rozwoju w szerszym kontekście oceny zmian w dziedzinie technologii, które dokonują się na rynku usług profesjonalnych: księgowych, podatkowych, prawnych i konsultingowych. Tym razem tematem artykułu są sprawy rozwoju firmy.

 

Sukcesja:

transfer międzypokoleniowy lub sprzedaż inwestorowi zewnętrznemu

 

Do współtworzenia kolejnego z cyklu artykułów poświęconych problemom sukcesji (Doradca Podatnika nr 1, 2 i 3 / 2017) zaprosiłem Michała Wojewodę, znanego prelegenta, autora publikacji o tematyce przedsiębiorczości rodzinnej, dyrektora Instytutu Biznesu Rodzinnego. Niedawno Michał i ja mieliśmy okazję prowadzić szkolenie dla doradców podatkowych. Wystąpienie Michała poświęcone było sukcesji w wymiarze rodzinnym – transferowi międzypokoleniowemu. Ja zaś dzieliłem się moimi doświadczeniami związanymi z pomocą w znalezieniu inwestora, przeprowadzeniem transakcji sprzedaży biznesu, gdy nie ma możliwoœci dokonania sukcesji rodzinnej. Podobną strukturę zachowuje poniższy artykuł – część pierwsza „Sukcesja” jest autorstwa Michała Wojewody.

 

 

 

O sukcesji i zarządzie sukcesyjnym.

Co (w przyszłości) zrobić z naszą firmą ?

 

W poprzednich artykułach („Doradca Podatkowy”, 1–4/2017) pisałem m.in. o swoich doświadczeniach związanych z przeprowadzanymi transakcjami kupna biur rachunkowych na rzecz inwestora, szansach i zagrożeniach związanych z robotyzacją w sektorze usług podatkowych, przekazywałem przemyślenia Shany Lukasa, autora wielu wydawnictw, na temat przyszłości zawodów usług księgowych. Ostatni z artykułów miałem okazję współtworzyć z Michałem Wojewodą z Instytutu Biznesu Rodzinnego, który pisał m.in. o zasadzie 4 w procesie sukcesji – przekazaniu wiedzy, władzy, własności, przy zachowaniu wartości firmy. Z jednej strony, zamknięcie tego cyklu to okazja do podsumowania przemyśleń w nim zawartych, z drugiej, mam nadzieję na dopiero rozpoczynającą się dyskusję, w której głos wezmą też inni doradcy.

 

 

 

Za pomocą poniższego formularza można wysłać wiadomość bezpośrednio do mnie.

Zapraszam do kontaktu.

Submitting Form...

The server encountered an error.

Form received.